Izložba: Istra Istria Memento

Otvoreno:
ponedjeljkom i četvrtkom: 08.00 - 13.00 i 17.00 -19.00
utorkom, srijedom i petkom: 08.00 - 15.00

Zbirka starih razglednica osnovana je 1991. godine, a detaljno planiranom i uspješno realiziranom otkupnom politikom danas u fundusu ima oko 14000 razglednica koje su prostorno i tematski vezane uz Istru od kraja 19. stoljeća do 1970-ih godina. Bečka je poštanska uprava 1. listopada 1869. godine izdala prvu službenu dopisnicu pod nazivom Correspondenz-Karte, a mi u fundusu imamo takvu vrstu dopisnice koja je 24. listopada 1869. godine odaslana iz Pule!

Glavninu fundusa čine razglednice nastale u vrijeme zlatnog doba razglednica (1897. – 1918.), koje odlikuje raznovrsnost motiva i vrhunska kvaliteta tiska. Najstarije su tiskane tehnikama litografije, kromolitografije i ksilografije, kasnije i svjetlotiskom. Te su tehnike omogućavale kvalitetnu reprodukciju originalnog dizajna, a uz to se ulagalo izuzetno mnogo napora i ručnog rada u bojanje i pripremu svake pojedine razglednice tako da one predstavljaju mala umjetnička djela.

Njemačke litografske radionice bile su i kvalitetom i cijenom vodeće u svijetu do kraja 19. st., a najvažnija su tiskarska središta bili Leipzig, Dresden, Berlin, Frankfurt, Nürnberg i München. U Zbirci starih razglednica čuva se mnoštvo razglednica istarske tematike koje su izdali najpoznatiji njemački nakladnici, kao što je Stengel & Co., Markert & Sohn, (Dresden) te glasoviti Dr. Trenkler & Co., Louis Glaser (Leipzig), Purger & Co. (Dresden) i dr.

Krajem 19. stoljeća javljaju se i pulski nakladnici (A. Bonetti, M. Fischer, M. Clapis, F. W. Schrinner, G. Fano, G. Costalunga, Rudolf Marincovich, Josip Krmpotić) koji su jednako kvalitetno do 1920-ih godina tiskali visoke naklade tematski najraznovrsnijih razglednica. Istovremeno i dva pulska fotografska atelijera – Flora i Ideal – tiskaju razglednice po svojim fotografskim predlošcima.

Gotovo je svako istarsko mjesto već u prvom desetljeću 20. stoljeća imalo svoje izdavače razglednica, tako da su bogatu djelatnost razvili Josip Novak i Pasquale Ivich (Pazin), Federico Greatti, Adolfo Vicich, i Giacomo Greatti (Poreč), Nicoló Daveggia i Giovanni Signori (Rovinj), Gius. Picciola i Antonia V. Parreto (Umag), Luigi Parentin i Carlo Verginella (Novigrad), Giorgio Rottini i Maria Fabiani (Buzet), Antonio Tagliapietra (Buje), T. Vladislovich i G. Valcini (Labin). Razglednice s istarskim motivima tiskali su i brojni talijanski izdavači, kao što su npr. Vittorio Stein, (Trst i Venecija), I. Stein (Trst), G. Stokel & Debarba (Trst), A. Cadel (Trst), Cesare Capello (Milano) i dr.

U geografskom se smislu za Zbirku starih razglednica prikupljaju razglednice koje se tematski odnose na onaj teritorij Istre koji je tijekom povijesti ulazio u sastav upravne jedinice Istre, a danas se taj teritorij nalazi u tri države – Hrvatskoj, Sloveniji i Italiji.

Upravo je teritorijalna zastupljenost bila osnova za ovu izložbu pa je tako svaki grad, mjesto i selo čiju razglednicu imamo u fundusu, predstavljeno najmanje jednim primjerkom. Izložbenim su cjelinama predstavljeni: Pula i okolica, Pazin i okolica, Buzet i okolica, Rovinj i okolica, Poreč i okolica, Buje i okolica, Muggia, Kopar i okolica, Labin i okolica, Liburnija i otoci.

Motivi na izloženim razglednicama su pretežno panorame, vedute, ulični i seoski prizori. U Zbirci starih razglednica postoji još bezbroj raznih motiva, jer gotovo da ne postoji tema koja nije oslikana na razglednici, k tome u mnogo varijacija.

Razglednice predstavljaju izuzetnu muzejsku građu, osebujnu vizualnu relikviju društvene stvarnosti. One su nezaobilazan izvor za proučavanje društvene, kulturne i gospodarske povijesti, etnologije, povijesti urbanizma i arhitekture, konzervatorsko-restauratorske radove i zaštitu spomenika, povijest jezika i dr.

O eventu:

Izbor iz fundusa Zbirke starih razglednica

Lokacija:

  • Foyer kinodvorane POU-a Buje / Buje-Buie

Datumi:

  • 21.10. - 21.11.24

Kontakt:

Prikaži