Izložba i predavanje u Muzeju Grada Rovinja-Rovigno
Otvorenje: 23. 11. 2024., u 18:00 sati
Radno vrijeme:
10:00 – 12:00
16:00 – 19:00
Izložba ostaje otvorena do 30. 11. 2024.
Ulaz je besplatan.
Predavanje: 25.11. u 13:00 h i u 17:00 h, Muzej Grada Rovinja-Rovigno
Na predavanju će govoriti o samurajima prikazanima u kontekstu vremena u kojemu su živjeli, o načinu njihova života i njihovom mentalitetu.
Izložba se priređuje povodom povratka samurajskog oklopa s restauracije iz Hrvatskog restauratorskog zavoda. O složenosti konzervatorsko-restauratorskog zahvata govori činjenica da se na samuraju radilo od početka 2020. godine, a restaurirani su metalni, tekstilni i kožni dijelovi predmeta.
Samurajski oklop Tosei gusoku, iz ostavštine obitelji Hütterott, posljednji je put predstavljen rovinjskoj publici 2005., godine na izložbi Putovanje u Japan 1884. - 1885. supružnika Hütterott. Ovoga se puta izlaže u novom, restauriranom izdanju te se predstavlja kao dar građanima Rovinja i njihovim gostima u ovo predblagdansko vrijeme.
Johann Georg Hütterott (japanski konzul u Trstu) sa suprugom Marie proveo je godinu dana putujući Japanom od Nagasakija, preko Osake, Kobea, Nare i Kyota do Nagoye, Yokohame i Nikka.
Na izložbi Dijalog, kao pandan japanskom samurajskom oklopu, nalazi se skulptura Samuraj rovinjskoga umjetnika Aleksandra Garbina. Garbin je hütterottskog samuraja vidio na spomenutoj izložbi 2005. godine, te ga je fasciniran viđenim, reinterpretirao reciklažom kartonske ambalaže. Japanski samurajski oklop, koji je po svojoj naravi uporabni predmet (vojni oklop) izrađen od željeza, svile, brokata, kože i bakra, a teži 25 kilograma, stoji nasuprot skulpture sačinjene od različitih kartonskih kutija, drvenih štapića, natron papira, kartona, selotejpa. Iako tehnikom izrade negira težinu originalnog oklopa, istovremeno vrlo uspješno gradi monolitnu vizualnu pojavu.