Porto Bus
Porto Bus je prekrasna uvala baljanskog priobalja do koje se dolazi kroz popularni resort Mon Perin. Smještena je na predjelu Colona, a lokaciju za snorkling potražite podno posljednje glamping vile.
Uvala Bus uistinu je posebna što ćete odmah primijetiti već i kratkom obalnom šetnjom od plaže Porto Bus prema snorkeling lokaciji, a predstavlja i zaštićenu prirodnu vrijednost kao dio područja Datule – Barbariga, posebnog paleontološkog rezervata.
Na kraju šetnice, nalazi se mali šumarak hrasta crnike koji pruža utočište za ljetnih vrućina, a idealno je mjesto za opustiti se u visećoj ležaljci i odmoriti oči na plavetnilu mora. Kojim god puteljkom da se spustite na stijene doći ćete na jedno od najljepših prirodnih sunčališta - ravne prirodne stijene. Ovdje uvijek ima dovoljno mjesta da budete sami.
Obzor krasi nekoliko otočića. Prvi i najbliži je otočić Colona, skriven je zelenilom pa izgleda kao da je dio kopna. Nešto dalje preda ispred vas naziru se otoci rovinjskog arhipelaga među kojima se ističe svjetionik Sveti Ivan na Pučini. Na lijevoj strani nalazi se otočić Porer koji će vam poslužiti kao orijentir za istraživanje ove lokacije koja se otprilike pruža prema njemu.
Najzgodniji ulaz u more je sa šireg sunčališta, na samom kraju posljednje vile.
U plićaku ima kamenih gromada, no nemojte ih podcijeniti jer kriju krasne prizore ovisno o plimi i oseci. Dno je hridinasto i stepenasto pada prema dubljem. Zanimljivost ove lokacije krije se već na 2 metra dubine. Zaplivajte prema dubljem i primijetit ćete pet malenih brežuljaka. Izgledaju kao poredani u pravilnim razmacima. Udaljujući se prema dubljem, zamijetit ćete jednu nižu, dugu stijenu popucalu kao da je upravo bio potres.
Na stijeni možete vidjeti gnijezdo promjera 30-ak centimetara upleteno od algi. To je skromni dom ribe martinke, velike tek desetak centimetara. Mužjak gradi svoje gnijezdo noseći grančice algi u ustima i neprestano ga dotjeruje. Pričekajte tren i pojavit će se jer je vrlo marljiv radnik. Zelenkaste je boje, a prepoznat ćete ga po zeleno-plavoj mrlji obrubljenoj crvenom bojom iznad škržnog otvora.
Vrlo blizu možete pronaći još jednu ribicu koja gradi svoj dom od algi, pužića i školjkica u obliku niskog brežuljka s udubinom, a to je sivi hinac. Sivkasto-žute je boje i u korijenu repa ima crnu mrlju. Hrabro brani svoje gnijezdo i ne udaljava se ako mu se približite.
Posebnosti lokacije Porto Bus
Nastavite li dalje prema dubljem, na 4 metra dubine zamijetit ćete malene udubine na hridinastom platou popunjene pijeskom. Pažljivim promatranjem primijetit ćete da se nižu poput tragova otisaka. No, ništa čudno kad su upravo u podmorju Bala pronađeni fosilni ostaci kostiju jednog od najvećih dinosaura koji je ikada kročio zemljom - brachiosaurusa.
Ovaj je pronalazak uvrstio Bale na popis svjetskih paleontoloških nalazišta, a jedini je takav u podmorju. Kad kroz ovu prizmu promatrate morsko dno, odjednom kao da možete čuti i zvuk teških koraka kako lome stijene, zar ne? Dokazi o dinosaurima stvarni su i mogu se razgledati u Multimedijalnom centru Ulika iznad ureda Turističke zajednice općine Bale.
Istražujući dalje pješčani puteljci se provlače između grebena i pružaju se prema sredini uvale.
Na ovoj lokaciji žive morski konjići koji se mogu vidjeti već na 2 metra dubine. Nije ih lako opaziti jer imaju odličnu kamuflažu, bojom nalikuju okruženju. No, kad ih ugledate znajte da su vas i oni vidjeli jer imaju preglednost vidnog polja od gotovo 360 stupnjeva.
Jednu od većih životinja koju možete sresti ovdje jest plavorepa tuna s repnom perajom u obliku polumjeseca. Kada lovi svoj plijen može dostići brzinu od 100 km/h i čuje se poput glisera, ali kada se radoznalo šulja vrlo je spora i nečujno klizi kroz vodu. Iako je pučinska riba dolazi blizu obale i može plivati u plitkome u potrazi za sitnom plavom ribom.
U uvali Bus možete pronaći i busenasti koralj, okruglog oblika i žućkaste boje čije združene kolonije mogu graditi koraljne grebene te spada u razred životinja.
Sigurnost na prvom mjestu
Lokacija za snorkeling Porto Bus nalazi se unutar psihičke barijere. Jednako je zanimljiva za razgledavanje u plitkome kao i u dubljem dijelu, što ovisi o vašoj tjelesnoj kondiciji u ronjenju na dah.
Briga o moru i njegovim stanovnicima
Ako ste srećković i uočili ste morskog konjića – nemojte ga dirati ili uznemiravati ni u kom slučaju. Morski konjići uvijek žive u paru i na određenom, malom prostoru pa ako se izgube vrlo je mala vjerojatnost da će pronaći jedan drugoga, a poznato je da su vjerni svome partneru do kraja života.
Mjere zaštite u posebnom paleontološkom rezervatu
Unutar rezervata zabranjeno je ribarenje, sidrenje i obavljanje podmorskih djelatnosti te iznošenje živih i neživih dijelova prirode ili kulturnih dobara. Plovila se mogu kretati isključivo u prolasku i to brzinom ne većom od šest (6) čvorova, dok je pristajanje uz obalu dozvoljeno samo u izvanrednim slučajevima nepogode ili nesreće.