Pula Snorkeling

Uvala Verige

Uvala Verige nalazi se u Nacionalnom parku Brijuni, na njegovom najvećem otoku, lokalnog naziva Veli Brijun (Veliki Brijun). Do njega možete doći redovnom brodskom linijom koja polazi iz Fažane. Prilikom kupnje ulaznice potrebno je naglasiti da se želite priključiti obilasku podvodne staze u uvali Verige uz stručno vodstvo kako bi rezervirali svoj termin. Snorkeling je ovdje dozvoljen isključivo uz pratnju radi očuvanja vrijedne arheološke baštine koja stoljećima krasi ovo posebno otočje.

Ostavština starih Rimljana
Uvala čija ljepota oduzima dah nalazi se na istočnoj obali otoka Velog Brijuna. Njezin povoljan položaj od pamtivijeka ju čini sigurnom lukom pa ne čudi da je upravo ovdje, na njezinim obalama, u 1. st. pr. Krista, izgrađena jedna od najraskošnijih i najvećih antičkih villa maritima na Jadranu, vrhunsko djelo rimskih majstora.

Njezin je vlasnik Gaj Lekanije Bas (Caius Laecanius Bassus) bio konzul, pripadnik visoke rimske aristokracije, i pravi milijarder koji nije štedio na luksuzu. Cijeli kompleks protezao se duž kilometar izgrađene obale povezan u jedinstvenu cjelinu natkrivenim šetalištem, portikom. Vila je kasnije postala carskim posjedom, a uvala se zatvarala lancima, otuda joj i ime na starim pomorskim kartamaVal Catena, odnosno Verige.


Podmorske atrakcije
U uvali Verige možete uživati u otkrivanju davne prošlosti i pod morem. Budući da je u rimsko doba razina mora bila niža za otprilike metar i pol, ostatke izgrađene obale zajedno s kupalištem, jedinstvenim ribnjakom i ukrcajnim molom danas nalazimo u plićaku.

Atraktivna lokacija za snorkanje proteže se uz obalu podno šetnice. Ispred ostataka termi, u sjeni visokih pinija, otkrit ćete ribnjak (vivarij ili lat. vivarium), jedinstveni primjerak na cijelom Jadranu, ali i šire. Bitno se razlikuje od ostalih modela ribnjaka po građevnoj strukturi. Zamislite, dijelovi ribnjaka i obale načinjeni su od rimskog hidrobetona! Pogledate li pobliže obalni nasip oko ribnjaka i iza kupališta shvatit ćete da se radi o mješavini kamenja s vezivom. Tajna je u pucolanu, vulkanskom materijalu koji ima svojstvo stvrdnjivanja u vodi i vrlo je učinkovit jer vodospreme betonirane njime i dandanas drže vodu. Ovaj ribnjak služio je za skladištenje ulovljene ribe prije soljenja ili za uzgoj za potrebe vlasnika vile.

Nedaleko od ribnjaka naići ćete na potonuli rimski molo građen tipičnom tehnikom izgradnje uronjenih struktura. Stjenke mola složene su od velikih kamenih blokova, bez veziva, a između njih se ubacivala ispuna od kamenčića, dijelova amfora i krovnih crijepova. Oko mola je pronađeno mnoštvo antičkih bakrenih novčića.


Današnji stanovnici Veriga
Plivajući iznad arheoloških ostataka zasigurno ćete zamijetiti jata riba koje prolaze pored vas, neobično sporo i blizu. Ribe se ovdje ne boje ljudi jer ribolov unutar Nacionalnog parka nije dozvoljen. Orade ćete lako prepoznati po crnoj mrlji na škržnom poklopcu i zlatnoj boji između očiju. Brancin je lovac, izduženog oblika, plavkasto-srebrne boje. Kreće se u maloj skupini i voli plićake.

Salpe krase žute prugice i jako vole pasti morske alge, dok na pijesku redovito ruju ovčice. Svijetlije su boje sa sitnim poprečnim prugicama. Nabrojene vrste su nekoliko puta veće nego primjerci koje možete vidjeti na ostalim jadranskim plažama zbog posebnih uvjeta u kojima žive, gotovo kao stari Rimljani!

Ostale ribe koje se guraju zajedno s vama u istraživanju daleke prošlosti jesu baraji, crneji, očade, šparići, martinke, šarene pirke i lumbraci. Na pročelju mola mirno čekaju da ih pobliže pogledate veliki primjerci škarpoča koji vrlo nalikuju na škarpine, ali su smeđe boje. Za one koji vole sitnije ribice vrlo je zanimljivo promatrati razne pjevčiće i babice u samom plićaku, ukrašeni su nevjerojatnim bojama.


Zanimljivosti
Obavezno pogledajte i sastav žala, oblutke izmiješane s ostacima amfora, uporabne keramike te crnim i bijelim kockicama mozaika. Slobodno ih pobliže razgledajte, no nikako ih nemojte uzimati kao suvenire. Dopustite i drugima da uživaju u čaroliji otkrivanja davne prošlosti!


Informacije
Rezervacija i kupovina ulaznica
Obilazak snorkeling lokacije u uvali Verige moguć je samo uz prethodnu rezervaciju termina.
Upit se može poslati putem online obrasca.
Program se provodi do 30.09.2024.

 

Detaljne informacije i online obrazac za prijavu možete pronaći na stranicama NP Brijuni:
www.np-brijuni.hr/hr/planiraj-posjet/izleti/ronjenje-na-arheoloskoj-lokaciji-u-uvali-verige

 

Pravila ponašanja

Savjeti i informacije
Prikaži